8 Şubat 2010 Pazartesi

Kara kitap Zwartboek

Fragman
Tür : Savaş / Gerilim
Gösterim Tarihi : 13 Nisan 2007
Yönetmen : Paul Verhoeven
Senaryo : Paul Verhoeven , Gerard Soeteman
Görüntü Yönetmeni : Karl Walter Lindenlaub
Müzik : Anne Dudley
Yapım : 2006, Hollanda / Belçika / İngiltere / Almanya , 145 dk.


Oyuncular

Carice van Houten (Rachel/Ellis) , Sebastian Koch (Ludwig Müntze) , Thom Hoffman (Hans Akkermans) , Halina Reijn (Ronnie) , Waldemar Kobus (Günther Franken) , Derek de Lint (Gerben Kuipers) , Christian Berkel (General Käutner) , Dolf de Vries (Notary Smaal)

Yahudiler için Almanya'da yaşamanın kabusa eş değer olduğu yıllarda Yahudi şarkıcı Rachel Steinn, bu korkunç baskıdan kurtulabilmek için ülkeyi terketmeye karar verir. Fakat ne yazık ki, Hollanda'ya gitmek için kaçak olarak bindiği bot, Almanlar tarafından durdurulacaktır.

Bottaki herkesin öldürülmesine rağmen Rachel, şans eseri kurtulur. Ülkeyi terkedemeyen Rachel için yapacak tek bir şey kalmıştır: direnişçilere katılmak! Ellis de Vries adı ile direniş gruplarının önemli isimlerinden biri haline gelecektir.

RoboCop, Temel İçgüdü gibi filmlerin de yönetmeni olan Paul Verhoeven, şimdi de İkinci Dünya Savaşı'nda yaşanan gerçek trajedilerden birine el atıyor.

-----------------------------------------------------------------------

Fragmandanda anlaşılacağı üzre 2. Dünya Savaşını ve Nazileri konu alan bir film. Eve bir gazete promosyonu olarak geldi. Daha önceki deneyimlerimden genelde abuk subuk filmler çıktığından prim vermedim açıkcası. Eşime yine saçma sapan bir filmle karşı karşıya kalacağız demekten alamadım kendimi. Fakat bu sefer öyle olmadı. Carice van Houten oyunculuğu,filmin akıcı anlatımı çok hoştu. Gerçekten çok beğendim. İçinde savaş, aşk ve gerilim üçlüsünü barındırabilmiş. 2006 yapımı olan film bizim hoşumuza gitti. Tavsiye ederiz:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder